Kişisel Birşeyler

Cpanel SSL Kurulumu

Cpanel SSL kurulumu için güncel bir kaynak olmadığı için sıfırdan SSL kurulumunu anlatacağım. Netteki tüm anlatımlar İngilizce Cpanel üzerinden olduğundan bu anlatımı Türkçe Cpanel 11 üzerinden yapıyorum.

Cpanel SSL Kurulumu

Cpanele giriş yaptıktan sonra SSL/TLS Yöneticisi bölümüne giriyoruz.

Burada karşımıza 4 farklı seçenek çıkıyor, sırayla gidiyoruz.

Özel Anahtarlar (ANAHTAR) altında bulunan “Özel anahtarlarınızı oluşturun, görüntüleyin, yükleyin veya silin.” bölümüne tıklıyoruz.

Açılan sayfada ilk kısımdan alacağınız SSLin şifreleme türünü Anahtar Boyutu bölümünden seçiyoruz genelde 2048 bit olur.

Açıklama kısmını boş bırakabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra Oluştur butonuna tıklıyoruz, açılan sayfada bize verilen Kodlanmış Özel Anahtarı (Private Key) not defterine kaydediyoruz.

Bu adımı tamamladıktan sonra SSL Yöneticisine geri dönerek Sertifika İmza İstekleri (CSR) altında bulunan “SSL sertifika imzalama istekleri oluşturun, görüntüleyin veya silin.” bölümüne girerek CSR kodu oluşturmak için ikinci adıma geçiyoruz.

Açılan sayfada Anahtar kısmında biraz önce oluşturduğumuz Private Keyi seçiyoruz, Etki Alanları kısmına sitemizin domaini başına http eklemen www.siteismi.com şeklinde yazıyoruz. Alt kısımlarda bulunan kısımlardan da sadece gerekli olan kısımları doldurun. (Şehir – Eyalet – Ülke – Şirket ve E-Posta)

Gerekli kısımları doldurduktan sonra oluştur butonuna basıyoruz. Açılan sayfadaki Kodlanmış Sertifika İmza İsteği yani CSR kodunu aynı şekilde not defterine kaydediyoruz.

Bu iki adımı tamamladıktan sonra SSL alacağınız firmaya 2. adımda kaydettiğiniz CSR kodunu verip Sertifika satın alıyorsunuz, firma size sertifika kodunu gönderene kadar diğer adımlara geçmiyorsunuz. Firmaya başvuru yaparken 2. adımda girdiğiniz gerekli alanlarda hangi bilgileri kullandıysanız o bilgileri vermeye dikkat edin.

Satın aldığınız firma size sertifika kodunu gönderdiğinde Sertifikalar (CRT) altında bulunan “SSL sertifikaları oluşturun, görüntüleyin, yükleyin veya silin.” bölümüne tıklıyoruz.

Burada 2 şekilde yükleme yapabilirsiniz, firma kodu eposta yada txt şeklinde göndermişse Sertifikanızı aşağıya yapıştırın bölümüne ekleyip Sertifikayı Kaydet butonuna basıyorsunuz. Eğer .crt uzantılı göndermişse Bir sertifika dosyası seçin (*.crt). kısmından seçerek yükleyebilirsiniz.

Bu adımda başka bir işlem yapmıyorsunuz, sadece firmanın size verdiği sertifikayı tanıyorsunuz. Bu adımda başarılı olduysa son adıma geçerek SSL kurulumunu tamamlıyoruz.

Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS) altında bulunan SSL sitelerini yönetin. bölümüne tıklıyoruz.

Etki Alanı olarak sitenizi seçiyorsunuz (subdomainler varsa onlarda çıkacaktır seçimi dikkatli yapın.)

Seçimi yaptıktan sonra Etki Alanına Göre Otomatik Doldur butonuna basıyoruz, sistem bilgileri otomatik getiriyor, en altta bulunan Sertifika Kuruluşu Paketi: (CABUNDLE) kodunu giriyoruz (Bazı firmalar bunu vermeyebilir, CA kodu olarak geçer genelde) ve Sertifikayı Yükle butonuna basarak işlemleri tamamlıyoruz.

İşlemleri tamamladıktan sonra sitenize https:// ile giriş yapabiliyor olmanız gerekiyor, eğer yapamıyorsanız önbellekleri temizleyip 15-20dk bekledikten sonra tekrar kontrol edin.

Ayrıca aşağıdaki linkleri kullanarak CSR kodunuzu kontrol edebilirsiniz.

https://www.sslshopper.com/csr-decoder.html

http://www.isimtescil.net/ssl/CSRController.aspx

Bu yazıyı değerlendirin.
2     5/5

6
Yorumlar

avatar
5 Yorum Sayısı
1 Yanıt Sayısı
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
4 Yorum yazarları
Barış VehbiEmrahOğuzEmre YALÇIN Son yorum yazarları
  Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ziyaretçi

Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS) altında bulunan SSL sitelerini yönetin. bölümüne tıklıyoruz.
bu son işlem bende yok başka türlü nasıl yapacağım bilginiz varmı ?

Emrah
Ziyaretçi

Merhabalar, Oguz Bey belirmiş olduğunuz cpanelde securty bölümümde benim ssl/tsl maneger bulunmamaktadır. İsim tescilden comodo positive ssl satın aldım ancak kurulumunu bir türlü yapamadım elimde certifika dosyaları var bunları nasıl yükleyecem.

Barış Vehbi
Ziyaretçi

Oğuz Bey,

teşekkürler çok güzel bir paylaşım olmuş. SSL Sertifikası Tanımlamak isteyen arkadaşlar için yararlı bir paylaşım. Bu SSL Sertifikasının süresi bittiğinde peki başka bir firmadan sertifika temin ederken değişiklik bize sorun çıkarmaz değil mi ? Teşekkürler.

The best, cool and quality WallPapers.
VoBss provides best and up to date wallpapers, memes and ringtones for our visitors.
WPTunnel where you can find high quality and unique wallpapers carefully selected for you.