Kişisel Birşeyler

Google Page Speed Puanını Arttırın

Daha önce Google Page Speed puanınızı arttırmak için bir kaç ipucu vermiştim, şimdi daha detaylı olarak anlatacağım.

Google Page Speed, birçok algoritmayı kullanarak sitenize 100 üzerinden hız puanı veren Google servisidir. Aşağıdaki anlatımları uygulayarak site hızını 100‘e kadar çıkartabilirsiniz.

JavaScript’i küçültün:  https://jscompressor.oguzturk.net/ adresindeki Online JavaScript Tool sayesinde, javascript dosyalarınızı bozmadan boyutlarını küçültebilirsiniz.

CSS’i küçültün: https://csscompressor.oguzturk.net/ adresindeki Online CSS Compressor sayesinde, css dosyalarınızı bozmadan boyutlarını küçültebilirsiniz.

Resimleri optimize edin : Resimlerinizi optimize etmek için en başta PhotoShop olmak üzere birçok optimize programı mevcuttur, sizlere bu işi zahmetsiz yapan online bir servis göstereceğim.

Resimlerinizi google standartlarında kalitesini bozmadan küçültmek için en alttaki siteyi kullanın. (yenilenmiştir.)

Sıkıştırmayı etkinleştirin : Google Page Speed sıkıştırma sorunu ile ilgili sağlıklı Türkçe kaynaklar mevcut değil. Sıkıştırma sorununu tamamen ortadan kaldıracak, birçok sunucuda deneyip sizler için derlediğim .htaccess kodları aşağıdadır.

Aşağıdaki kodları .htaccess dosyasına eklediğinizde, google pagespeed sıkıştırma hatası ve diğer bazı hataları almayacaksınız. Kodlar 2 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiştir. Kodların yanında ingilizce açıklamaları mevcuttur.

HTML’yi küçültün : Bu sorunuda çözmek html dosyanızdaki boş satırları ve gereksiz boşlukları temizlemeniz gerekiyor.

JavaScript kodlarını ayrıştırmayı sonraya bırakın : JavaScript kodlarını ayrıştırmayı sonraya bırakmak için .js dosyalarınızı aşağıdaki biçimde değiştirmeniz bu sorunu çözecektir.

İpucu: Yukarıdaki kodu kullanmadan dışarıdan çağırdığınız js dosyalarınızı direk html, php içinde kullanarak kodları en üst satırlarda bile kullansanız hata almazsınız.

Yeni resim optimize sitesi:
http://optimizilla.com/

Bu yazıyı değerlendirin.
0     0/5

15
Yorumlar

avatar
11 Yorum Sayısı
4 Yanıt Sayısı
27 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En yeni yorum dizisi
11 Yorum yazarları
MemurlarMini Trencher Kiralamawp uzmanıKursat ATESsemiha Son yorum yazarları
  Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
HALİT
Ziyaretçi

Merhaba,
.htacsess dosyası için verdiğiniz kodları girdiğimde siteye erişim kesiliyor.500 inte… server hatasını alıyorum.
Birşeyleri yanlış yapıyorum ama neyi bilmiyorum. Yardımcı olurmusunuz bu konuda..

ilker
Ziyaretçi
ilker

Merhaba, ben JavaScript kodlarını ayrıştırmayı sonraya bırakın konusunu bir türlü çözemiyorum. Web te detaylı bir bilgi yok, nasıl yapılacağına dair de hiç bir bilgi yok şunu insanlık namına anlatabilirseniz çok iyi olacak hocam teşekkürler.

Onur
Ziyaretçi
Onur

Hocam teşekkür ederiz bilgiler için.

HTML’yi küçültün : html dosyanızdaki boşlukları silin demişsiniz. Bu html dosyası nerede WordPress te. Hangi dosya.

Teşekkürler.

Erdinç
Ziyaretçi

WordPress üzerinde javascript satırlarına nasıl müdahale edileceğini çözemedim. Bir bilginiz var mıdır ?
Herhangi bir script uzantısının sonuna “defer” satırını ekleyerek yüklemeyi sonraya bırakabileceğimizi öğrendim ancak wp içinde buna nasıl müdahale edileceğini çözümedim. Zoru buldum kolayı bulamadım 😀

Onur
Ziyaretçi
Onur

Anlayamadığım nokta hangi dosyalarımızı ve ne şekilde bu sitelerde gerekli işlemlere tabi tutacağımız.O konuda bilgi verir misiniz ? WordPress sitem var. “JavaScript’i küçültün” ve “CSS küçültün” işlemlerini yapmak istiyorum.Bu işlemler hakkında nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bir açıklama yaparsanız çok memnun olurum.

semiha
Ziyaretçi
semiha

JavaScript’i küçültün: http://jscompressor.oguzturk.net/ adresindeki Online JavaScript Tool sayesinde, javascript dosyalarınızı bozmadan boyutlarını küçültebilirsiniz.

demişsiniz, hangi js dosyalarını küçültmeliyiz? Mesela PageSpeed Insights bana,
https://static.xx.fbcdn.net/rsrc.php/v2/yt/r/W9XT21QGx8V.js sayfasının sıkıştırılması 117,1 KB tasarruf (%72 azalma) sağlayabilir.

demiş fakat bunun hangi dosya olduğunu nasıl anlayacağım?

Kursat ATES
Ziyaretçi
Kursat ATES

Çok güzel pratik bilgiler vermişsiniz. Benim için çok faydalı oldu. Teşekkürler.

wp uzmanı
Ziyaretçi
wp uzmanı

Detaylı bir anlatım olmamış hangi kodun neyin arasına yapıştırılacak belirtmemişsiniz google pagespeed sıkıştırma hatası ve diğer bazı hataları almayacaksınız. demişsin ben yapıştırdım sıkıştırma olmadı

Mini Trencher Kiralama
Ziyaretçi

Arkadaşlar Google Page Insights css ve js küçültme işlemlerini yapabilirsiniz. Sitenizin hızını sorguladığınızda en altta “Bu sayfa için, optimize edilmiş resim, JavaScript ve CSS kaynaklarını indir.” ibaresi olacak. Daha sonra o dosyaları indirip filezilla yardımı ile temanıza atabilirsiniz. Artık css ve js dosyalarınız küçülmüş olacaktır. İyi forumlar.

Memurlar
Ziyaretçi
Memurlar

Teşekkürler, sitemi optimize ettim araçlar sayesinde.

The best, cool and quality WallPapers.
VoBss provides best and up to date wallpapers, memes and ringtones for our visitors.
WPTunnel where you can find high quality and unique wallpapers carefully selected for you.